Správná vůně pro tebe

22. dubna 2007 v 11:10 |  →Be beauty
Heej, tak tenhle článek je celkem dlouhej, ae mysim, že zajímawej, tkŽe se neděste ty delky:DPokud máte čas, tak si to přečtite, esi ne, tak na to kašlite:D
Vůně : Už dávno jsou pryč ty doby, kdy se na ženě oceňovalo, že voní například vanilkou nebo jiným "pachem" z kuchyně. Každá máme tu "svou" vůni, která nás charakterizuje stejně, jako styl oblékání.
Parfém tvoří vonné esence rozpuštěné v lihu. Podle podílu těchto esencí, tzn. jejich koncentrace, rozlišujeme:
Deodoranty - obsahují pouze velmi malé množství těchto esencí
  • Kolínskou vodu (Eau de Cologne, EdC, čte se ó´d´koloň) - esence mají podíl 3 až 5 %
  • Toaletní vodu (Eau de Toilette, EdT, čte se ó´d´toalet) - 4 až 8 % vonných esencí
  • Parfemovaná voda (Eau de Parfum, EdP, čte se ó´d´parfem) - 8 až 15 % esencí
Parfém (parfum) - 15 až 30 % esencí
K výrobě parfému se používají látky, které dokáží vůni vázat a podržet - ty mohou být buď přírodní, nejhůře dostupné a používané při výrobě těch nejdražších parfémů: např. bobří pižmo (lov bobrů je dnes povolen už jen v Kanadě) nebo tzv. ambra (látka, kterou vylučuje vorvaň, když má poraněný žaludek). Naštěstí se podobné látky dnes už dají vyrobit i chemickou cestou - již v roce 1921 se takto "narodil" ten nejslavnější parfém Chanel č. 5.
Pár rad, jak vybrat tu pravou vůni : Pokud si vybíráš úplně novou vůni, platí zásada: NEUNÁHLUJ SE! Určitě se vyhni pouličním prodejcům, kteří nabízejí laciné imitace značkových vůní. Zajdi raději do kamenného obchodu (normální prodejny), kde ti mohou s výběrem vůně poradit zkušené prodavačky a upozornit tě i na novinky. Nezkoušej více než tři vůně najednou, nebo už nebudeš schopná ani určit, zda se ti vůně vůbec líbí nebo ne. Přivoň k víčku testeru a teprve pokud tě vůně zaujme, vyzkoušej ji: trochu si stříkni na místo, kde pulsuje krev (např. na zápěstí) a počkej alespoň 10 minut, než se rozhodneš. Jak už víš, po 10-15 minutách se rozvine srdce parfému. Měj na paměti, že to, co ucítíš, záleží i na tvém momentálním rozpoložení: pokud jsi zrovna ve stresu, více se potíš a tvoje tělo uvolňuje látky, které mohou vůni zkreslit. Též si uvědom, že vůně jinak působí ráno a jinak večer. Nejlepší je zajít si vybrat s kamarádkou - zjistíš, jak ta která vůně působí na tvé okolí. To můžeš vyzkoušet i poté, co si parfém koupíš: doma maličko stříkni na teplý radiátor.Pár tipů, jak se navonět : Vůni si jako při zkoušení nanášej na místa, kde pulsuje krev: zapěstí, krk pod ušní lalůčky, ale i do výstřihu nebo do podkolenní jamky. Nenanášej příliš mnoho vůně, stačí opravdu málo, zato však na víc míst na těle. Vůni dobře drží i vlasy a dá se nanést i na oblečení - ale pozor! Parfém zanechává neodstranitelné skvrny, takže si vyber raději spodní lem sukně anebo trička. A na závěr se můžeš do vůně "obléct": trochu stříkni před sebe a projdi vzniklým obláčkem - zahalí tě jako závoj.
Slavná módní návrhářka a "matka" parfémů Coco Chanel radí: "Navoňte se tam, kam chcete být políbena." Jednoduché, že? Takže hurá do obchodu a nenechej bez povšimnutí vůně našich Chupetek: Divine Paradise, Magnific Sun, Sensual Heaven a Hot Pink. Stojí za vyzkoušení!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama